גישה מרחוק


גישה מרחוק

Samba VPN

שירות ה-Samba VPN מאפשר לסטודנטים ולסגל גישה מאובטחת ופשוטה מהבית לשירותי אינטרנט הסגורים ברשת האוניברסיטה, כגון כתבי-עת אלקטרוניים ומאגרי מידע של ספריות האוניברסיטה.

התחברות באמצעות סמבה דורשת חשבון התחברות מסוג חשבון RA. חשבון זה מאפשר חיבור לרשת אלחוטית, גישה למאגרי מידע, חיבור לרשתות בקמפוסים ועוד. את הקוד יכולים לפתוח אנשי סגל וסטודנטים פעילים בלבד.

פתיחת חשבון

יש צורך בהרשמה דרך אתר http://rap.huji.ac.il  בסוף ההרשמה יסופקו שם משתמש וסיסמה לשירותי התחברות. אתר ההרשמה נגיש רק דרך הרשת של האוניברסיטה. בהתחברות למערכת, הכניסו מספר ת.ז. ואת הקוד האישי בן 5 הספרות.  ניתן להירשם, לשנות סיסמא, להחליף סיסמא ולעדכן פרטים. האתר נגיש מהרשת האלחוטית באוניברסיטה וכן מכל רשת אחרת גם מחוץ לאוניברסיטה.  

לאחר יצירת הקוד והסיסמה,ישנן שתי שיטות שונות להתחבר לSamba

1.גלישה ללא התקנת תוכנה WebVPN

ניתן להתחבר לאוניברסיטה באמצעות Samba עם הזדהות אך ללא התקנת תוכנה, מכל מחשב המחובר לרשת האינטרנט. השירות מאפשר גלישה למאגרי מידע המחייבים הזדהות אוניברסיטאית באמצעות חשבון RA דרך האתר https://samba.huji.ac.il/+CSCOE+/logon.html#form_title_text

השירות אמנם מאפשר גלישה לרוב מאגרי המידע וכתבי העת של ספריות האוניברסיטה, אך לעתים לא מאפשר הפעלה תקינה של אפשרויות שונות באתרים. מסיבה זאת, מומלץ להתקין את התוכנה.

הוראות עבודה מלאות Samba WebVPN

2.שימוש בתוכנה התחברות ל-Samba

לצרכים קבועים ולגישה נוחה לכל המאגרים מומלץ להתקין את תוכנת ההתחברות במחשב.

יש להוריד ולהתקין תוכנה של חברת Cisco שנקראת Cisco AnyConnect.

כל עוד אתם מחוברים באמצעות התוכנה, ניתן לגשת למאגרי המידע אשר כלולים בהסכמים האוניברסיטאים, באמצעות שיטוט חופשי בדפדפן ממש כפי שאתם עושים בקמפוס.

 הוראות התקנה ושימוש

גישה אלחוטית לאינטרנט

תקשורת אלחוטית, הנקראת גם Wireless Fidelity) WiFi)-

הינה רשת אלחוטית המאפשרת התקשרות בין מחשבים לרשת התקשורת באמצעות גלי רדיו במקום חיבור כבל תקשורת.

נקודת גישה אלחוטית (Wireless Access Point) מאפשרת לקשר את הציוד האלחוטי שלכם לרשת הקווית בקמפוס ומכאן מאפשרת גישה לשירותים כמו אינטרנט, שרתי קבצים ועוד.

באוניברסיטה פזורות נקודות גישה רבות המאפשרות גישה ל 3 רשתות אלחוטיות עיקריות:

  • HUJI-Guest -  רשת פתוחה המיועדת לאורחים (לא מאפשרת גישה למאגרי מידע)

  • Eduroam - פרויקט בינלאומי המאפשר גישה לרשתות בכל האוניברסיטאות עם שם משתמש וסיסמה של האוניברסיטה (הוראות לפתיחת חשבון RA)

  • HUJI-Dorm - רשת הקיימת בחלק מהמעונות (הוראות לפתיחת חשבון RA)

קיימת גישה אלחוטית לאינטרנט בכל קומות הספרייה

בבעיות נא להתקשר לרשות למחשוב בטלפון 5883450, בימים א'-ה' 8:00-17:15.

גישה לקבצים אישיים

כל סטודנט, סגל אקדמי ומנהלי באוניברסיטה אשר יש לו חשבון Active Directory (מחשבים ציבוריים, סביון או כניסה לדומיין במחשב במשרד) מקבל עם החשבון כונן אישי (כונן K - בחוות ובספריות, כונן J במשרדים).

לסטודנטים קיבולת השטח האישי ב AD היא 500MB ולסגל אקדמי ומנהלי 5GB.

ניתן ומומלץ להעלות ולאחסן בכונן זה קבצים איתם עובדים באופן שוטף. הקבצים מגובים ומאפשרים ניהול גרסאות. ניתן לשחזר ולגשת לקבצים האישיים מכל מקום ברשת האוניברסיטאית. 

 איך לשלוח קובץ להדפסה ממחשב נייד

הדפסת ענן (Mobile Print)

מאפשרת לשלוח מסמכים להדפסה בתשלום לכל עמדות ההדפסה הציבוריות באוניברסיטה העברית וזאת מכל סביבת עבודה : מחשב נייד, מחשב נייח, טאבלט, סמארטפון ומכל מקום.

שולחים דוא"ל עם קבצים מצורפים בפורמטים הנפוצים לדוגמא – Jpeg, Office, PDF ועוד.

יש לשלוח לאחת מהכתובות הבאות : (בקמפוס הר הצופים):

א. ms.bw@mail.huji.ac.il – שליחה להדפסת שחור/לבן, חד צדדי.

ב. ms.bw.duplex@mail.huji.ac.il –   שליחה להדפסת שחור/לבן, דו צדדי.

ג. ms.color@mail.huji.ac.il – שליחה להדפסת צבע, חד צדדי.

זיהוי השולח יהיה בהתאם לכתובת הדוא"ל של השולח.

המסמכים שיודפסו הם הקבצים המצורפים וניתן יהיה לשחררם להדפסה בכל אחת מעמדות ההדפסה הציבוריות בתשלום בקמפוס. העבודה תשוחרר לאחר הזדהות ע"י בחירת העבודה מתוך רשימת העבודות שנשלחו כמשויכות לאותו שולח .